Влез в сайта Регистрация

upup

Сгрешени пощенски издания10 май 2023

История на сгрешения блок на Съюза на Българските Художници

Създадено от Administrator сряда 10 май 2023

greshen_blok_sbh.jpg   Днес мисля да напиша какво се случи с прословутия блок на Съюза на Българските художници издаден през 2022 година. Пиша тази публикация с цел да остане във времето информация за случилото се и с надежда да не се повтаря. За да бъдем максимално коректни, ще опиша точната фактология на изданието, от влизането му в Тематичния план за 2022 г. до обрязването на блока. Информацията е получена от Министерството на транспорта и съобщенията, Български пощи и отделни физически лица.
   На 22.11.2021 година - една година (и малко) преди отпечатването на блока, Министерството на транспорта и съобщенията публикува на интернет страницата си "Тематичния план за издаване на пощенски марки, на пощенски продукти и специални пощенски печати през 2022 година". Председателят на съюза на Българските художници - г-н Любен Генов внася предложение в Специализирания експертен съвет по маркоиздаване за включване в плана за 2022 на две пощенски издания:
  • "90 години от създаването на Съюза на дружествата на художниците в България (СДХБ) - предшественик на Съюза на Българските художници" и
  • "140 години от рождението на Владимир Димитров - Майстора".
   Специализирания експертен съвет по маркоиздаване решава да обедини две теми и включва темата "90 години от създаването на Съюза на дружествата на художниците в България (СДХБ)" към темата "125 години от рождението на Иван Милев и Иван Пенков".
   Какво обаче се случва в крайна сметка. В плана за 2022 година (публикуван през месец ноември 2021г.) в точка 1.6. е записано следното пощенско издание: "125 години от рождението на Иван Милев и Иван Пенков + 80 години СБХ" - 2 пощенски марки в блок - валидиране през м. април 2022 г. Грешката най-вероятно е допусната неволно от чиновник или секретарка която изготвя файла с плана.
 
temati4enplan2022-1-6.jpg
 
   Както се вижда, темата на пощенското издание е объркана една година преди отпечатването и, и това е станало в документа, с който Министъра на транспорта и съощенията определя темите за пощенски издания т.е. Тематичния план. До този момент, никой още не е забелязал, че в плана е записано "80 години СБХ" вместо "90 години СДХБ"
   През 2022 г. както знаете, има осем месечно затишие в маркоиздаването по вина на ПП. През м. август 2022 г., след падането на правителството на Кирил Петков и назначаването на служебно правителство, работата по маркоиздаване се възобновява. Филателистите са във възторг, но никой не подозира какво ще се случи след 3 месеца. Междувременно от художника Светлин Балездров (художник с богат опит в маркоиздаването) изработва проект на изданието на СБХ, описано в тематични план. Същото преминава съгласуване от автора и в Съвета по маркоиздаване, където трима от членовете са от Съюза на художниците (професор Виктор Паунов, доцент Стоян Дечев и доктор Теодор Лихов). За участието си в съвета, членовете на съюза на художниците получават възнаграждение съгласно Вътрешните правила на Специализирания експертен съвет по маркоиздаване.
   Проекта на пощенското издание е подписан от художника, консултанта и секретаря на специализирания експертен съвет по маркоиздаване, и утвърден от Министъра на транспорта и съобщенията. 
   И идва деня на валидиране на изданието - 11.00 часа на 22.12.2022 г. (13 месеца след допуснатата грешка). Изданието се валидира тържествено в галерия "Академия" на Националната художествена академия от художника, представители на Министерството на транспорта и съобщенията и Националната художествена академия. По снимки публикувани във социалната мрежа, се вижда, че на събитието присъстват не-повече от 20-25 човека включително репортери и служители на Български пощи които купуват забележете - 163 блока - по 8 блока на човек.
Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022  Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022
   Около 17.00 часа на 22.12.2022 г. - 6 часа след валидирането, г-н Антон Стайков (Заместник председател на Съюза на художниците) констатира грешката и уведомява Министерството на транспорта и съобщенията. Мигновено Министерството уведомява Български пощи, които веднага спират продажбата на изданието. За шест часа след валидирането са продадени още 150 броя от изданието. В отговор на мое запитване, Български пощи ме уведомяват, че част от тиража е продаден в чужбина, без да уточняват точно къде. Общия брой на продадени екземпляри от оригиналното издание е 313 броя (163 блока по време на валидирането и 150 блока във филателните магазини в София и в чужбина).
   Съгласно писмо от Министъра на транспорта и съобщенията с №11-02-142/23.12.2023 оригиналния отпечатан блок е обрязан и пуснат в продажба без надписа за годишнина на СБХ.
   Цялата тази фактология е описана в две писма на Министерството на транспорта и съобщенията и един отговор на запитване за достъп до обществена информация до Български пощи.

   До тук беше фактологията. Сега ще задам няколко интересни въпроса, които определено не влизат в графа "Конспиративни теории".
1. Каква е причината в Тематичния план за 2022 г. - 13 месеца преди валидирането да влезе издание с грешна годишнина. Кой е отговорен и има ли някаква умисъл в това действие?
2. Каква е причината грешката в изданието да не бъде забелязана нито от членовете на съвета, където има трима височайши художници, нито от художника изработил изданието, нито от предложилия изданието? Това са около 13 души, които са проспали умишлено или не ситуацията.
3. Как на валидиране, на което присъстват не повече от 20-25 човека са продадени 163 екземпляра от изданието (по 7-8 на човек)? Имало ли е причина, да бъде изкупено такова голямо количество от толкова малко хора и наистина ли са изкупени 163 броя? Имало ли е предварителна информация, че изданието е грешно?
4. Как са продадени в деня на валидиране от „Българска филателия и нумизматика” екземпляри от оригиналното издание в чужбина? Нямало ли е начин в предвид ситуацията това да бъде спряно? Кога са били подготвени пратките и наистина ли са изпратени екземпляри от оригиналното издание? Министерството на транспорта съобщенията и Български пощи твърдо не желаят да отговорят на този въпрос.
5. Защо ръководството и представителите на Съюза не Българските филателисти не са защитили интересите на членовете си със всички законови средства? Някой от тях даде ли някакво писмено или устно изказване относно проблема?
 
   За да не бъдем голословни, публикувам отговорите на моите запитвания до Български пощи, Заместник-министъра и Министъра на транспорта и съобщенията. Публикувам и снимки от валидирането в галерия "Академия" на Националната художествена академия.

Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022 Документи - Снимки сгрешен блок на художниците 2022
 
Моля, ако някоя от засегнатите в публикацията страни има възражения, да ме уведоми посредством формата за контакт в сайта.


Михаил Петров

Прочетено: 894 пъти
Коментари чрез Facebook
Влез в сайта Регистрация

up