Филателни новини21 август 2024
Защо "Български пощи" не реформират ситемата за маркоиздаване и маркоразпространение
Създадено от Administrator сряда 21 август 2024
Един от най-важните въпроси които следва да стоят на дневен пред Ръководството на "Български пощи" е качественото реформиране на БФН. Тук не говорим за реформа в личния състав на специализираното поделение, а за глобална реформа в работата му, като се започне от отпечатването и стигнем до рекламирането и продажбата на готовите продукти.
Знам, че нито ръководството на Български пощи, нито това на БФН искат да им дават акъл, но ситуацията с маркоиздаването и маркоразпространението вече става нетърпима и влияе все повече и повече както на броя на филателистите в България като цяло, така и на броя на филателистите, които си закупуват нови пощенски издания. Затова ще си позволя да споделя с вас няколко належащи проблема и предложения за решаването им.
Вече няколко пъти писахме и обсъждахме проблемите при печата на филателните издания. В последно време на пазара излизат все по-нови и по-нови "сгрешени" пощенски издания които се продават на цени по-високи дори от цената на сантимите. Всички колеги с които съм говорил по въпроса са на мнение, че това са изнасяни проби от печатари и други длъжностни лица в печатницата. Аз разбира се не мога да обвиня без доказателства въпросните хора и тайничко се надявам, това да са издания отпечатани от лицата които ги продават. Но с цел да се преустановят слуховете за нерагламентирано изнасяне на проби от печатницата на БФН, добре ще бъде контрола по печата да бъде засилен, да бъдат налагани максимални санкции на евентуалните нарушители, както и самия процес да стане по-прозрачен. Загубеното доверие в тази посока трябва да бъде възстановено и според мен това е правилната посока. Наличието на пазара на такива "сгрешени" издания влияе изключително лошо на реномето на Българската Филателия и руши доверието в системата.
Маркоразпространението. За никого не е тайна, че разпространението на пощенски издания в България е на ужасно ниво. Изключение разбира се правят местата с филателни магазини - гр. София и гр. Пловдив. Но България не е София. За никого не е тайна, че филателните гишета по останалите областни градове не вършат никаква работа. През последната една година не съм чувал за работещо филателно гише някъде, а дори и да работи то не може да бъде на нивото на филателния магазин.
За съжаление тази ситуация силно дискриминира всички филателисти в провинцията - настоящи и бъдещи. И като казахме бъдещи филателисти в добре да споменем последните политики от ръководството на Съюза на Българските филателисти (СБФ) насочени към най-младата част от нашето общество. Резултатите от тях вече се виждат по-места. И тук отново стигаме до лошия мениджмънт на Български пощи и БФН. Резултата от липсата на маркоразпространение в големите (а и по-малките) градове води до пълно зачеркване на усилията на СБФ за работа с деца. Защо? Защото въпреки, че те (децата) са приобщени към идеята за това красиво хоби, те няма от къде да закупят пощенски издания и ако случайно успеят да сдобият с някое, то ще е през ръцете на няколко търговски прекупвача (търгаши) с които БФН има сключени договори. А забравих да спомена, че въпреки 5 годишните усилия на няколко човека, обещания от Министри, Зам.Министри, Изпълнителни директори и други, все още нямаме възможност да закупуваме пощенски издания он-лайн. Не можем, дори и по-телефона, а живеем в 21 век.
Да се върнем на търговците прекупвачи. Българска филателия и нумизматика умишлено сключва договори с тези търгаши, а не продава директно на клиенти на дребно извън Филателните магазини. Причината е много проста. Мързи ги да работят и с малко усилия имат прилична печалба. Този техен мързел води до това, филателисти в страната (с изключение на Пловдив и София) да закупуват филателни издания с поне 30% надценка от въпросните търгаши. Да не говорим за предприемчивите неофициални търговци от София, които купуват от филателните магазини от София и продават отново с поне 30% надценка. Е как искате да има развитие във Филателното хоби!? Решение може да бъде създаването на равноправна система за закупуване на пощенски издания. Под равноправна разбирам, еднакво улеснена, достъпна и с еднакви цени навсякъде! Разбира се това определено минава през нов или просто обновен мениджмънт, който да се стреми не само към сделки с търговски субекти, а да мисли и за малкия човек, като това разбира се надали ще повлияе отрицателно на приходите на дружеството. Даже по-скоро ще ги увеличи.
Това е скъпи приятели и колеги. Ще пиша за това нещо многократно и няма да се откажа, докато няма положителен за обикновения филателист резултат.
Михаил Петров, Варна
Прочетено: 239 пъти
- Валидиране на пощенско издание „XV Национална конференция за редки болести и лекарства сираци – 13-14 септември 2024 г., град Пловдив“
- Пощенска марка на САЩ посветена на медицинския работник
- Филателия България с Васил Терзиев - Подкаст 1 част
- Красотата на Първодневния плик (FDC)
- Балканфила XX през ноември в Солун
- Максимафилия - елементи, правила и история
- Годишнини от историята на Унгарските железници през 2024 г.
- 16 АВГУСТ
- 15 АВГУСТ
- 14 АВГУСТ
- 13 АВГУСТ
- През 2023 година Кралската поща увековечи рок легендите Iron Maiden с комплект от 12 специални пощенски марки.