Филателен речник
Филателен речник. Тук можете да намерите информация за основните филателни понятия.
A
Б
Албум: специално отпечатани листове, подвързани, свързани с пружина или щифтове. На листата са отбелязани отпечатъците или рамки за местата на марките. Употребяват се и албумни листове без горното обозначение, които са бели или само леко карирани. На тях филателистите поставят марките според разбиранията си и своя собствен вкус. Тези листове понякога служат и като изложбени.
Албумите могат да бъдат няколко вида:
- пълни, които съдържат отпечатъци на всички основни видове марки
- подробни, които съдържат освен основните видове, и подвидове, нюанси, куриози и други;
- любителски, които съдържат само някои по често срещани марки;
- тематични, които съдържат само марки от определена тематика.
Банд, bande (фр.), Band (нем.): лента от няколко марки, неотделени една от друга, в хоризонтален или вертикален ред.
Биндел: пакетче от сто еднакви пощенски марки, подредени една върху друга и обвити в целофанова лента, наподобяващо пачка с банкноти. Пактикува се и поставянето на пет еднакви биндела един върху друг, които също така се обвиват в целофанова лента. Практикува се и използването на понятието „БЛОК-БИНДЕЛ" в случаите, когато сто еднакви блока са подредени по същия начин и са обвити в целофанова лента.
Благотворителни марки: издават се с благоворителна цел. Най-често за тази цел служи доходът, който се събира от добавката върху стойността на марката със знака плюс. В такъв случай марките се заплащат по сборната им стойност, а се използват за таксувне само по основната стойност.
Блок: една или няколко марки, отпечатани специално върху малки листове от доброкачествена хартия, с оставени полета отстрани на марките.
В някои случаи върху оставените полета отстрани се отпечават:
- наименования
- дати
- винетни
- украси
стойността на блока, често пъти различна от тази на отпечатните марки.
Блоковете могат да бъдат:
- назъбени
- неназъбени.
Понятието блок се използва и в случаите, когато се дава обяснение за класически пощенски марки, но то не съвпада с понятието за блокове, отпечатани специално върху малки листове от доброкачественна хартия. Понятието блок, използвано за формулиране на пощенски марки от класическия период, означава съвкупност от такива класически пощенски марки, които са повече от четири на брой, и които образуват отделен блок.
Блоковете от класически марки често пъти са много по-ценни от сбора на цената на единичните марки, от които са съставени.
Блок-лист - лист от пощенски марки, който съдържа рисувани елементи и винетки върху милезимите на листа.
Съдържащ възможните следни комбинации в марките:
- еднакви марки с различно разположени спрямо тях същия брой винетки;
- също, но с различни винетки;
- няколко различни марки с една или повече винетки;
- всички марки от една поредица.
Блок пощенски - една или няколко пощенски марки обикновено с различни сюжети, отпечатани на малък по размери лист с рамка и допълнителни текстове рисунки или орнаменти. Марките в блока могат да бъдат назъбени или неназъбени, т.е. блокът може да е перфориран или неперфориран. В някои случаи номиналната стойност на блока може да е по-висока от сбора на номиналните стойности на включените в него марки и се посочва на рамката.
Блок сувенирен - блок, отпечатан със същото клише, както редовия пощенски блок, но без номинална стойност или със зачертана такава. Може да е с оригиналните цветове на редовния блок или да е едноцветен, да е надпечатан или да има допълнителен текст, да е на обикновена хартия или на картон и т.н. За постигане на интерес сред филателистите обикновено се издава в ограничени тиражи и е номериран.
Бърза поща: Специална пощенска служба за доставяне писмата на адресанта по-бързо отколкото обикновено.За този случай се издават специални марки, които носят наименованието „Бърза поща".
Валидиране на пощенски марки - означава „въвеждане в употреба" на пощенски издания.
Вид печат на пощенските марки - прието в полиграфията и художествената графика наименование на техническия способ, използван в процеса на отпечатване на пощенските марки от дадено издание.
Съществува три основни вида печат:
- висок
- дълбок
- плосък.
При дълбокия печат върху хартията се отпечатват издълбаните и щрихованите елементи на печатната форма. След нанасяне на печатарско мастило по цялата форма, вдлъбнатините и щрихите остават запълнени с мастило, а изпъкналите части се изчистват от него с помощта на метален нож-ракел. При отпечатването върху хартията се пренася останалото във вдлъбнатините мастило. Отпечатъкът е релефен.
При плоския печат печатащата форма е равна, а частите, които трябва да осъществят отпечатването (печатащите елементи), се обработват химически така, че само те да задържат печатарското мастило.
И при високия, и при дълбокия печат съществуват два способа за изготвяне на печатащите елементи (клишетата):
- ръчно, чрез гравиране;
- фотохимично.
При високата гравюра (висок печат с гравюра) в печатната форма ръчно се издълбават (гравират) само онези части от изображението, които трябва да останат бели след отпечатването. Обратно-при дълбоката гравюра (дълбок печат с гравюра) се издълбават и щтриховат в печатната форма онези части, които трябва да се отпечатат. За висок печат клишетата могат да се изготвят фотохимично чрез цинкография.При дълбокия меден печат дълбочината на елементите, които трябва да се отпечатат, се изменя в зависимост от наситеността на светлосенките на възпроизвежданото изображение, което има за резултат градация и преливане на тоновете в отпечатаното изображение.
Плоският печат също има две форми за приложение при отпечатване на пощенски марки:
- литография;
- офсет.
При офсетовия печат се осъществява пренасяне на мастилото от печатната форма от метал с фото покритие на междинна еластична гумена повърхност и от нея преминава на хартията.
Винетка - допълнителна част към някои пощенски марки, отделена от тях с перфорация. Самостоятелно нямат франкатурна стойност, докато и без тях пощенската марка запазва своята. Най- често са тематично свързани или допълват съдържанието на пощенската марка, но могат да носят и самостоятелна рекламна информация. В пощенския лист могат да заемат поле, колкото самите марки; да заемат половината от марковото поле, или да са отпечатани на милезима. В блок листата могат да са различно разположени спрямо марките или да имат различен спрямо тях брой.
Воден знак - прозирни фигури, числа или букви, които се намират в хартията, върху които са отпечатани пощенските марки, добивани още при фабричното обработване на хартията. Те са безцветни, но с по-голяма прозрачност от останалата част на хартията. Изпъкват по-добре при по-силно осветление или ако марката се постави върху черна подложка и се полее с чист хирургически бензин върху гумираната страна на марките. Водни знаци се поставят, за да се избегне фалшифицирането на марките. Българските пощенски марки са отпечатвани върху хартии със седем вида воднизнаци.
Военна поща - марки, издадени за облепване на писма за редовните войници и мобилизираните граждани. Български марки специално за военна поща не са издавани! Погрешно в някои каталози се смятат за такива марките от поредицата „Всичко за фронта" - 1945 година.
Въвеждане в употреба - предоставянето на пощенските марки от дадено издание по пощенските гишета. Акт, с който се признава валидността на съответните марки за пощенска употреба. Може да бъде съпроводено с издаване на официална заповед и употреба на Първодневен печат - печат първи ден на валидирането.
Въздушна поща - пренасяне на пощенски пратки по въздуха със самолет. За целта се издават специални пощенски марки, наречени „ Въздушна поща " или „ Аеропланни марки ", Първите въздушни марки на много страни са надпечатани върху марки от редовни издания.
Възспоменателни марки - издадени специално за ознаменуване на някое събитие, исторически моменти и други, а също и за честване на паметта на заслужили личности.
Г
Грешка авторска - фактическа грешка, допусната при изготвяне на проекта на пощенската марка:
- дата
- изображение
- текст.
Най-често срещани грешки са:
- пълна или частична липса, както и силно изместване на назъбването липса или изместване на някои от съставящите цветове
- изместване, обръщане или многократно отпечатване на надпечатката и други.
Марките с грешки представляват полиграфичен брак - макулатура и подлежат на унищожение, но попадналите в продажба и особено пътувалите, представляват филателна рядкост.
Гумировка - лепилото, което е поставено на гърба на марките, за да се залепват върху пощенските пратки. Гумировката (лепилото) има чисто практическо значение за удобното и здраво залепване на марките върху кореспонденцията. Първокачествената гумировка трябва да бъде равномерна или плътно нанесена върху пощенския лист, да няма никакви петна, песъчинки, чужди тела и допълнително поставени лепенки, мехурчета, непокрити полета и други дефекти.
По-старите марки са с лепило в състав: гума арабика 85% - 95% и глицерин от 15% - 5%. По-новите са със синтетично лепило. По-високо качество се постига, когато отпечатването на пощенските марки става на предварително гумирана хартия. В други случаи гумировката се поставя след отпечатвнето на марките.
Гумировката по цвят е:
- безцветна
- бистра
- слабо оцветена (кремава, светло жълта, светло кафява и други).
Неупотребена, а също и неунищожена марка се счита само тази, на която гумировката е оригинална, т.е. такава, каквато е била поставена в процеса на изработването на марката. В този случай тя се нарича „първа гумировка". Когато на неупотребената, неунищожената марка оригиналната гумировка е била отстранена или измита и впоследствие е поставена нова такава се нарича „ втора гумировка - гума". В този случай, като подправена, марката губи значително от своята стойност.
Д
Двойка от марки (чифт) - две неотделени една от друг марки в хоризонтален или вертикален ред. Представляват разновидност, когато са част от поредица, отпечатана и в блок лист. Противоположно отпечатаните двойки се наричат „тет-беш".
Двойка с две различни марки, отпечатани заедно, се нарича сцепка.
Дублети - това са марките, които колекционерът притежава в повече от тези, необходими за неговата колекция. Същите служат за размяна.
Е
Експерт - лице, което има специална подготовка и филателни познания, което е в състояние чрез сравнение и чрез други сравнителни способи на изследване, да установи дали дадена марка е оригинална, частично подправяна или фалшифицирана.
Експертен знак - знакът, който експертът поставя на гърба на експертизираната от него марка, с който удостоверява, че марката е оригинална. Чрез условно определяне на мястото на експертния знак се определя качеството на марката. Обикновено Знакът на експерта се състои от началните букви на неговото име или подписа му в много намален размер.
Трябва да се прави разлика между знака на експерта и различните случайно поставени знаци от неизвестни лица. Към тази категория спадат и знаците на някои марколюбители, които поставят свой знак, за да означат притежанието на марките.
Експериза - подлагане на дадена марка или препечатка върху такава на изследване, с цел да се установи дали марката е оригинална или подправена, както и за определяне на нейното качество. Нуждата от експериза се е наложила от обстоятелството, че по старите и обикновено по-ценните марки са обект на подправяне и фалшифициране.
Етикет пощенски - залепващ се знак, често оформен като марка за указване на вида на пощенската пратка. У нас такива етикети се използат за препоръчана поща, въздушна поща, бърз поща и други.
Самостоятелно, без пощенски марки със съответната номинална стойност, не са валидни за заплащане на пощенската такса.
И
Издание (емисия) - издание на отделни марки или цяла поредица от марки в определен тираж с определено предназначение или повод.
Според предназначението емисиите се резделят на:
- редовни: издават се, за да задоволят нуждите за таксуване на писмовната кореспонденция за вътрешността и чужбина. Имат големи тиражи и обикновено се отпечатват няколкократно;
- извънредни: издават се за ознаменуване на значителни събития, паметни годишнини, честване на дейци от различни области на живота, културни и материални постижения и други. През последните петдесет години извънредните пощенски марки се издават и за задоволяване на филателистите, занимаващи се с тематично колекциониране.
Преди 1945 година извънредните пощенски марки са допълнително подразделяни на:
- възпоменателни
- възпоменателни
- юбилейни
- траурни
- благотворителни: марки, при които събраните суми от продажбата им се внасят изцяло или частично в благотворителен фонд за подпомагане на пощенските служители. Такива са марките „Фонд Санаториум", издавани в периода 1925 -1950 година. С тях допълнително са таксувани задължително всички писма и телеграми за страната, подавани в извънработно време (от 21 до 06 часа) и в празнични дни, както и всички пощенски пратки, адресирани „до поискване". Не са имали стойността на знак за заплащане на основни пощенски такси, с изключение на последната поредица от 1950 година, която поради закриване на фонда, е използвана и за таксуване на обикновена кореспонденция.
- колетни: специални пощенски марки за таксуване на пощенските колетни пратки. Залепвани са върху пощенските декларации за колети, а не върху самите пратки. Използвани са и за обикновена поща. Първите пощенски марки на България след 9.09.1944 година са „колетни" с допълнителни надпечатки. Колетни марки са издавани у нас от 1941 до 1944 година. След това таксуването на пощенските колети става с пари в брой, а самите колети се облепват с етикети „Допълнителни пощенски услуги", имащи и определена номинална стойност.
- за въздушна поща: специални пощенски марки за таксуване на пратките, пренасяни по въздуха със средствата на въздушния транспорт. Имат по-високи номинални стоиности от марките за обикновена поща и надписи „въздушна поща" или „ par avion ", и евентуално фигура на самолет. Съществуват марки само със самолет, без допълнителен надпис(„Часовникови кули " -1979, 1980 година.). Прието е за таксуване на въздушна поща да се използват пощенски етикети и обикновени пощенски марки. Марките за въздушна поща могат да се използват и за обикновена поща. Първите български пощенски марки за въздушна поща са издадени през 1927 година и са надпечатки върху обикновени марки. за служебни цели: специални пощенски марки за таксуване на кореспонденцията, изходяща от държавните учреждения и приравнените с тях общински и други служби. Издавани са у нас от 1942 до 1950 година - „Общинска поща" и през 1950 -„Държавна поща". След това служебната кореспонденция се обработва по „сметка".
- за доплащане: специални пощенски марки, предназначени за заплащане на разликата до пълната пощенска такса при неточно таксувани (фракирани писма), която разлика се събира от получателите в двоен размер. Марките за доплащане не са предназначени за обща употреба, а за вътрешните нужди на пощенската администрация. Като изключение през 1924 година марки за доплащане са надпечатани с нови номинални стойности и са употребявани като обикновени. Марките за доплащане се наричат още и „Такси". Марки за доплащане у нас са издавани от 1884 до 1951 година. След това таксата за доплащане се отбелязва върху пратката със специален пощенски печат и се взима в брой.
- за бърза поща: специални пощенски марки за таксуване на пратките, които се пренасят и доставят по ускорен начин от специални пощенски раздавачи. Таксите за бърза поща са по-високи от тези за обикновена поща. В България е издадена само една поредица пощенски марки специално за бърза поща -през 1939 година. Прието е за таксуване на бърза поща да се използват пощенски етикети или служебни пощенски печати, и обикновени пощенски марки.
К
Каре - четири марки, свързани заедно в два реда. Правят се колекции и от марки в карета.
Карнетка - малки листа с еднакви или различни марки, предназначени за кореспонденция за страната или чужбина, вложени в обложка с твърди корици. Обложката има най-често рекламни текстове и рисунки.
Карта максимум - картичка, облепена на лицевата страна с една близка по сюжет марка, подпечатна с датно клеймо, първодневен печат или специален печат.
Каталог - специално издадена книга, съдържаща описанието на различните видове марки, както и цените им. Каталогът е необходимо помагало за опознаване на марките, издадени от различни държави. Каталозите се разделят на няколко подвида:
- специализиран, съдържащ специализирани данни за пощенските марки,който каталог се използва от специалисти и експерти, издаден обикновено с най-големи подробности. Във филателните среди на филателен език такъв каталог се нарича „СПЕЦИАЛ".
- обикновен, съдържащ всички пощенски марки и техните цени, но без да бъдат описвани разовидностите и различните типове пощенски марки, използван предимно от търговци и любители.
- „КИНДЕР"- детски, съдържащ най-евтините пощенски марки предазначен за обучение на начинаещи филателисти любители и предимно деца.
- тематични, които съдржат само марки от определена тематика, много подробен и сходен на „СПЕЦИАЛ".
Каталозите съдържат каталожни номера за всяка поредна позиция и тези номера са валидни в повечето случаи само и единствено за дадения каталог!
Качество на марките - Състоянието на марките, в което те се намират.
- първо качество - марките трябва да имат запазен естествен цвят, запазени зъбци ако са назъбени, или широки полета, ако са неназъбени. Новите марки трябва да бъдат с оригинална гумировка, а подпечатаните -с чист гръб. Да не са надраскани с мастило или молив, да не бъдат протрити, надупчени, децентрирани. Цените в катаозите се отнасят за първокачествени марки.
- второ качество-това са марките, които имат дефекти.
Киловаре - изрезки от пощенски пликове, картички или различни документи, заедно със залепените върху тях подпечатани пощенски марки.
Класически марки - издадените марки от различни държави до 1890 година.
Класьор - картонени листа, подвързани или свързани с щифтове или пружина, с опънати ленти от прозрачна материя. В тях се подреждат и съхраняват марките.
Клеймо - печатът на пощенските станции, с който се подпечатват марките, за да не се използват в последствие повторно. Обикновено клеймото съдържа наименованието на пощенската станция и датата на приемането на писмото.
Практикува се използването на специално изготвени клейма-печати, с които се подпечатват марките от някое специално издание, поставени върху писма, и подадени в първия ден „ първи ден "на пускането в обръщение на такива марки.
Клише - печатащ елемент в печатната форма.
Колекционер - любител на пощенски марки, който събира и подрежда същите по избран от него ред.
Колекция - сбирка от пощенски марки, подредени в албум или класьор според вкуса и разбиранията на отделния колекционер.
Колекциите биват:
- генерална - подредена по известен каталог в хронологичен ред
- тематична - по избрана от колекционера тематика
- специализирана - разработка на отделен вид марки.
Копринено влакно - някои страни отпечатват марките си върху хартия, в която има копринен цветен конец или влакно, като средство против фалшифициране.
Куриози - отклонение от нормалния вид на една отделна марка. Дължи се на случайности при отпечатването на отделни листове или при назъбването, разместени, обърнати или двойни препечатки.
Куриозите са по-търсени от колекционерите и струват повече от съответните марки.
Куриозите са по-търсени от колекционерите и струват повече от съответните марки.
Л
Легенда - надпис върху марките, който обяснява:
- държавата, от която произхожда;
- номиналната стойност;
- сюжета;
- повода;
- годината на издаването.
Лепенки - отрязък от малки късчета прозрачна хартия с лепило от едната страна, служещи за прикрепване на пощенските марки към албумните листове. Не се препоръчва залепването на нови-неунещожени марки с такива лепенки.
М
Малък лист - лист от пощенски марки, който не съдържа рисувани елементи и винетки върху милезимите на листа.
Съдържащ възможните следни комбинации в марките:
Съдържащ възможните следни комбинации в марките:
- еднакви марки с различно разположени спрямо тях същия брой винетки
- също, но с различни винетки
- няколко различни марки с една или повече винетки
- всички марки от една поредица.
Марколист - списък на марките, които липсват на даден колекционер. В него са дадени само номерата по определен каталог. Употребява се при поръчки и размяна.
Марж - бялото поле, което огражда марката. Качествената марка трябва да има равни полета от всички страни, т.е. да е центрирана. При неназъбените марки маржът от всички страни трябва да бъде в размер на половината от бялото поле между две съседни марки, за да се считат те първокачествени.
Марки за доплащане - специално издадени за таксуване подадени писма, без да са облепени с марки, или такива, облепени с марки в непълния им определен размер. В тези случаи се поставят на писмата такси - марки за доплащане в двоен размер на определения такъв.
Милезим - полетата, оградащи пощенските листа. Могат да бъдат чисти или на тях може да са отпечатани данни за поръчка на отпечатването, да има проби на цветовете, да са отпечатани:
- допълнителни текстове;
- рисунки;
- орнаменти;
- символи;
- контролни номера.
Мастила - важен елемент, от който зависи качеството на марките. Трябва да отговарят на специалните изисквания, в зависимост от вида и техниката на отпечатване. Изисква се да са трайни, устойчиви на влага, светлина и други, с оглед да не се променят, зацапват или избледняват отпечатаните с тях марки.
Назъбване - характерна форма на краищата на пощенските марки, получаваща се след разкъсването им от перфорираните пощенски листа или блокове. Самото перфориране се извършва с цел осигуряване на по-лесното отделяне на марките от пощенския лист и една от друга. Осъществява се чрез равномерно продупчване на разделителните пространства между марките посредством перфорачни игли или други метални елементи. Назъбването допринася и за естетическото оформление на пощенските марки. По вид перфорацията може да бъде кръгообразна или ромбовидна, при което марките получават забообразно или серпентинно назъбване. По начин на извършване перфорирането може да е линейно, гребеновидно и рамково, което също дава отпечатък на крайния вид на назъбването.
При линейното перфориране последоваелно се пробиват хоризонталните и вертикалните пространства между марките. Полученото вследствие на такава перфорация назъбване най-често е с недобре очертани ъгли на марките поради несъвпадане на дупките в ъглите на марките при кръстосаното пробиване на пощенския лист. Могат да се получат и марки с чувстително различна големина (с различни по ширина маржове).
При гребеновидното перфориране едновременно се пробиват три от пространствата, ограждащи марките в един ред от пощенския лист. Когато този вид перфориране е автоматично, ъгловите зъбци на марките са отчетливи.
При рамковото перфориране едновремено се перфорират всички краища на марките от един цял печатен лист от лок.
Размерът на назъбванито се определя с броя зъбци, разположени на разстояние 20 мм по краищата на марките. Посочва се с точност до % зъб и може да бъде измерен със зъбомер или с мерна линийка. Когато назъбването на хоризонталните и вертикалните стани на марките не е еднакво, се дават и двата размера в същата последователност. При описанието в каталога винаги след думата „назъбване" следват една или две цифри. Когато цифрата е една, това означава, че от всяка страна на марката, на 2 см, има еднакво число зъбци. Когато цифрите са две, първата цифра означава броя на зъбците в хоризонталната страна на марката, а втората -броя ня зъбците във вертикалната страна.
В някои страни се употребяват и други начини за назъбвания.
Негатив - обратен отпечатък на образа на марката върху гърба на същата. Получава се, когато при някой ход на машината не е бил поставен лист и намазаните с мастило клишета дават позитивен образ върху плоскостта на машината, а при следващия ход, когато е поставен вече лист, върху гърба на последния се получава обратен (негативен) образ на марките.
Неназъбени марки - тези, които не са перфорирани. Отделянето им една от друга трябва да се извършва посредством ножици.
Непуснати в обръщение - марки, които са били вече отпечатани, но поради някакви политически или други причини не са били пуснати по пощенските станции за облепване на кореспоненцията.
Нови (неунищожени) марки - това са неупотребените за облепване на пощенски пратки марки, т.е. нямат пощенски печат и имат запазена оригинална гумировка.
Номинална стойност - отпечатаната върху марката парична стойност, валидна за заплащане на съответна пощенска услуга в срока за употреба. Съществуват марки, където наред с номиналната, след „+" е отпечатана и допълнителна стойност (свръхтакса). Купувачът заплаща сбора от двете стойности, но за пощенска услуга е валидна само първата стойност, а допълнителната служи за благотворителни цели.
Нюанс - различие в наситеността на цветовете на едни и същи по вид марки. Марка, отпечатана в различен нюанс, не е куриоз.
Образец - отпечатва се думата ОБРАЗЕЦ или SPECIMEN върху оригинални марки, които се изпращат безплатно до Международния пощенски съюз и други пощенски администрации и за реклама. В последно време някои държави изпращат марки за образци, като вместо надпис същите са продупчени с една дупка от перфоратор.
Пакетаж - определен брой различни употребени пощенски марки, които са поставени в пликове или са подредени художествено на картон и обвити с целофан. Броят на марките може да бъде произволен - от 10 разни в един пакет до 20000 или повече, в звисимост от броя на различните марки, които могат да бъдат включени.
По вид пакетажът бива:
Р
В някои случаи върху такива марки се поставя надпис на френски език „факсимиле", с цел да не се заблуди колекционерът, а само да може да притежава копие от някои много редки и ценни марки. Х
- цял свят
- по континенти
- група от държави
- отделни периоди от една държава
- по тематика
Пермутиране - манипулация, при която марки от отделните биндели се сортират, за да се получат групи от различни марки за пакетаж.
Пинсети - металически щипци, с помощта на които се манипулира с марките, за да не се повреждат и изцапват.
Поредица (серия) - няколко марки, издадени по един и същ повод или с една и съща цел с еднакво наименование, наредени във възходящ ред според означените им стойности. Обикновено са оформени в един стил. Могат да бъдат пускани в употреба на различни дати или в различни години.
Пощенски лист - крайният продукт при изготвянето на пощенските марки, който се предава на пощенската администрация. Може да съвпада с печатарския (типографния) лист или да бъде част от него. Има размери, удобни за превоз, съхраняване, отчитане и използане по предназначение. В пощенската и филателната практика се дават не геометричните размери на листа, а броят и разположението на марките в него.
Пощенски марки - предназначени са за заплащане на таксата по изпращане на кореспонденцията, независимо от начина на пренасянето.
Пробни марки (есе) - марки, отпечатани в различни цветове и върху различни хартии, преди да се уточни окончателния цвят на редовното издание и хартията. Те подлежат на унищожаване.
Провизорни марки - издават се извънредно при липса на редовни. Обикновено са препечатки върху по-стари неизползвани изостанали марки.
Първодневен плик - плик, облепен с дадена поредица марки, подпечатан с датно клеймо или специален печат с датата на пускането на поредицата в обръщение.
Размери - големината на марката, измерена в милиметри. Отнася се само за картинния отпечатък без бялото поле.
Разновидности - отклонения от основния вид марки по отношение на:
- хартията
- рисунката или печатната форма
- цветовете
- водния знак
- технологията и размера на назъбването
- гумировката
- различната поръчка при една и съща марка отбелязана в легендата на милезима на листа
Отклоненията са характерни за някои марки в пощенския лист(при отклонения в рисунката) или за част от тиража.
Реимпресион - марки, за отпечатването на които са използвани старите клишета на излезли вече от обръщение марки. Това се извършва по официален ред.
Репродукция - копие от стари марки, излезли вече от обръщение, за официалното отпечатване на които са изработени нови печатни форми. Тези марки се явяват като второ издание на излезлите от обръщение.
Среднолистие - сцепка от две марки или каре, с бяло поле между всяка от марките. Представлява разновидност, когато марките в пощенския лист са отпечатани в две или четири крила.
Срок за пощенса употреба - период, в който пощенската марка е валидна за заплащане на пощенски услуги. Срокът за употреба може да е обявен предварително или да е предизвикан от парична реформа, промяна на държавното устройство и т.н. Когато не се посочва краен срок за употреба на марките, най-вече при редовните, се подразбира, че те са били валидни до изчерпването им.
ТТабс - Визуализация върху милезимите на листа на пощенските марки. Обикновено такива марки, свързани с табс, са по-редки, търсят се от колекционерите и са с по висока цена от такива без табс.
Тет-беш - хоризонтална или вертикална двойка от марки, образите на които са в две противоположни посоки.
Тираж - количеството на отпечатаните и пуснати в употреба марки.
УУнищожени марки - тези, които са били употребени за облепване на пощенски пратки, т.е. имат поставен пощенски печат (клеймо). Унищожени са също онези марки с оригинална гумировка, върху които е поставен пощенски печат по желание на колекционера, макар че със същите не е била облепена пощенска пратка. Неунищожени с пощенски печат марки, но без гума, се ценят по каталожната стойност на унищожените марки.
ФФаксимиле - копие от марки, отпечатани по частен ред, с клишета, получени чрез преснимане на оригиналите. Такива марки са фалшификати.
В някои случаи върху такива марки се поставя надпис на френски език „факсимиле", с цел да не се заблуди колекционерът, а само да може да притежава копие от някои много редки и ценни марки.
Филателна цена - продажната стойност на пощенската марка като предмет на колекциониране. Зависи от рядкостта на изданието, тематичната му насоченост и качественото състояние на конкретната марка.
Франкатура - марките, използвани за таксуване на дадена пощенска пратка.
Хартия - основният материал, върху който се отпечатват марките.Тя бива:
- обикновена
- гланцирана
- кредова линирана с копринени нишки
- с воден знак или без такъв
Хартията за марки обикновено е бяла, но има марки, отпечатани върху кремава или цветна хартия. По дебелина е:
- дебела
- средна
- тънка
- много тънка пелюр
През последните години се практикува и отпечатването на марки върху алуминиево или златно фолио.
Съществуват марки, печатани на алуминиево фолио, подплатено с хартия. Има марки, печатани и върху пластмасови материи, които са отпечатани така, че се получава различна дълбочина във фигурите на марката, в зависимост от ъгъла на виждането(стерео марки).
Съществуват и блокчета, отпечатани върху изкуствена материя -„дедерон".
Ценоразпис на пощенските марки - списък на група марки с обозначение само на тяхната покупна или продажна цена, без да са отпечатани и включени разновидности и картинки.
Центровка на пощенските марки - симетрично разположение на изобразителното поле на марката спрямо нейните краища. При правилната центровка всички бели полета в краищата на марките (маржовете) са еднакви по размери. Центровката е следствие на качеството, постигнато при перфорирането.
воден знак - просветващ знак в хартията, използвана за отпечатването на пощенските марки, който служи за предпазването им от подправяне. Открива се при разглеждане на марките срещу светлина или след нанасяне на чист (хирургически) бензин върху гумираната страна на марките, който бързо се изпарява. Българските пощенски марки са отпечатвани върху хартии със седем вида водни знаци.
Част от използваната информация е взета от "КАТАЛОГ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПОЩЕНСКИ МАРКИ 1879 - 2019" издаден от Софийско филателно дружество "Петко В. Караиванов" по Проект №BG05SFOP001-2.009-0043 осъществяван с финансовата подкрепа на оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Последни коментари
- Филателия България с Васил Терзиев - Подкаст 1 част
Публикувано от БНБ
Супер браво на детето!
- Как да достъпим стари броеве на списание "Филателен преглед"
Публикувано от Administrator
:)
- Как да достъпим стари броеве на списание "Филателен преглед"
Публикувано от Филателист
Супер сайт
- Максимафилия - елементи, правила и история
Публикувано от Сергей Магдичев
Точен и добре написан материал за Максимафилията. [още ...]
- Фалшиви пощенски марки или далавера в печатницата на БФН (обновена)
Публикувано от Administrator
Подаден е сигал до прокуратурата! [още ...]
- ОЩЕ ВЕДНЪЖ ЗА „СГРЕШЕНИЯ“ БЛОК ОТ 2022 Г.
Публикувано от Филателист
Значи БК5425 също е сгрешена така ли? [още ...]
Категории публикации
Произволни снимки
Пощенски марки 2017 |
Pictures: 117 |
Случайни обяви
Категория > Български пощенски марки
Подкатегория > 1961 - 1975 година
а>
България Сива Ибра 1973
90 лева
Подкатегория > 1961 - 1975 година
а>
България Сива Ибра 1973
90 лева
- Валидиране на пощенско издание „XV Национална конференция за редки болести и лекарства сираци – 13-14 септември 2024 г., град Пловдив“
- Пощенска марка на САЩ посветена на медицинския работник
- Филателия България с Васил Терзиев - Подкаст 1 част
- Красотата на Първодневния плик (FDC)
- Балканфила XX през ноември в Солун
- Максимафилия - елементи, правила и история
- Годишнини от историята на Унгарските железници през 2024 г.
- 16 АВГУСТ
- 15 АВГУСТ
- 14 АВГУСТ
- 13 АВГУСТ
- През 2023 година Кралската поща увековечи рок легендите Iron Maiden с комплект от 12 специални пощенски марки.