Филателни новини20 август 2024
Максимафилия - елементи, правила и история
Създадено от Administrator вторник 20 август 2024
Максимафилията е специална област на филателията, която се занимава с изучаването и създаването на максикарти. Призната е от Международната федерация по филателия (FIP) и като едно от направленията във филателията се наблюдава от специализирана комисия на FIP.
Максикартата се състои от три елемента: пощенска картичка, една пощенска марка и едно пощенско клеймо (първодневен печат или датно клеймо). Целта на максимафилията е да се получи пощенска картичка, изображението на която е тясно свързано с темата на пощенската марка и в идеалния случай със съответната пощенска марка. Ако всичките три елемента съвпадат помежду си или имат синхрон, тогава такава карта максимум е наистина карта на максимално съответствие (оттук и името „максимафилия“).
В съответствие с разпоредбите на FIP от 2019 година относно Максимафилията, илюстрацията на пощенска картичка и дизайнът на пощенска марка трябва да имат общи теми или едни и същи елементи. Пълно (идентично) съвпадение на дизайна на картата и печата е възможно в случай, че са създадени от един и същ изходен материал (от една и съща репродукция, снимка и др.). Разрешено е използването само на марки издадени от официалния пощенски оператор на дадената държава. Не се използват марки за доплащане, фискални, частни и служебни марки. За филателна стойност на максикарта може да се говори само когато пощенската марка върху нея е анулирана със специален печат (или датен печат с възможно най-близка до датата на валидирането), който има пряка връзка с рисунката. На специалния, първодневния или датния печат името на пощенската станция и датата трябва да са четливи.
Размерите на пощенската картичка трябва да бъдат не повече от 105 × 148 mm и не по-малко от 90 × 140 mm ± 2 mm. Най-малко 75% от площта и трябва да бъде заета от изображение, съответстващо на сюжета на дизайна на марката (или един от сюжетите, ако има няколко от тях). Забранено е използването на пощенски картички, ако тяхното изображение напълно копира марката (например снимки на марки, т.е. с перфорация, номинална стойност, име на държава).
Следните артикули НЕ могат да се използват за максимални карти: колажи, изрезки, лични снимки на фотохартия, цветни или черно-бели фотокопия, фотомонтажи, рисунки, документи, специално разработени за издаването на конкретни марки. Не се допускат пощенски картички с множество снимки или холограми. Пощенската картичка трябва да бъде в продажба, доколкото е възможно, преди издаването на пощенската марка.
Максимафилията се появява в началото на 20 век, но става широко разпространена и организирана едва след Втората световна война. Преди това максимум картите са създавани като сувенири, често от туристи. Максимафилията е тясно свързана с тематичното колекциониране на пощенски марки. Много тематични колекции се възползват значително от наличието на съответните максикарти.
Съществуват специализирани каталози, в които картите максимум са систематизирани и описани в хронологичен ред. В България най-известен и използван е каталога на г-н Сергей Магдичев - председател на клуба по "Максимафилия" към Съюза на Българските Филателисти (СБФ).
Максимафилията е завладяващ процес на търсене на оригинални дизайнерски решения и филателни трансформации. Подбирайки хармонични съчетания, самият колекционер се обогатява със знания и разширява своя кръгозор. И най-важното е, че максимафилията развива естетически и художествени вкусове. Това е пътят към художествения свят на малките форми, света на красотата.
Михаил Петров, Варна
Прочетено: 272 пъти
- Валидиране на пощенско издание „XV Национална конференция за редки болести и лекарства сираци – 13-14 септември 2024 г., град Пловдив“
- Пощенска марка на САЩ посветена на медицинския работник
- Филателия България с Васил Терзиев - Подкаст 1 част
- Красотата на Първодневния плик (FDC)
- Балканфила XX през ноември в Солун
- Максимафилия - елементи, правила и история
- Годишнини от историята на Унгарските железници през 2024 г.
- 16 АВГУСТ
- 15 АВГУСТ
- 14 АВГУСТ
- 13 АВГУСТ
- През 2023 година Кралската поща увековечи рок легендите Iron Maiden с комплект от 12 специални пощенски марки.