Български филателни събития24 юни 2024
Юбилейна филателна изложба ШУМЕН 2024 - Обзор на събитието
Създадено от Administrator понеделник 24 юни 2024
Както обещах днес ще напиша впечатленията си от Юбилейната филателна изложба Шумен 2024, посветена на 85-тата годишнина на дружеството в града.
Подготовката за изложбата знаете, че започна от предния ден с подреждане на таблата и редене на екпонатите. В дейностите са се включили екипи от Български пощи, СБФ и разбира се председателите на трите дружества в североизточна България - Любомир Илиев, инж. Димитър Чернев и Николай Пенев.
Малко преди откриването на изложбата, комисия оцени участниците в детския конкурс за рисунка на проект на пощенска марка, който е част от инициативата за изложбата. В конкурса са участвали около 80 деца. Направено е предложение, най-добрите рисунки да бъдат в основата на бъдещ проект за пощенско издание.
На 21 юни в 11.00 часа с емоционално въведение Владимир Куртев откри тържествено изложбата. Последваха изказвания на проф. Добромир Добрев – областен управител на област Шумен, г-жа Димитрина Неделчева – и. д. ръководител на Областна пощенска станция- Шумен и г-жа Десислава Петрова - Заместник-кметът по „Бюджет и финанси“. За мое огромно съжаление, по обективни причини кмета на гр. Шумен проф. Христо Христов не можа да присъства.
Около 11.15 часа се пристъпи към валидирането на първото издание, а именно „Римски императори, свързани с българските земи“. Тържественото поставяне на печата извършиха проф. Добромир Добрев, г-жа Димитрина Неделчева и г-жа Десислава Петрова. Изданието се състои от 2 пощенски марки. На едната е изобразен Император Константин I Велики и майка му Елена, а на втората Император Гай Галерии и майка му Ромула. Изданието беше отпечатано и на юбилейни листи съдържащи 4 серии от по двете марки. Български пощи издаде и първодневен пощенски плик.
След валидирането дойде време за разглеждане на изложбата. Бяха представени експонати на Николай Пенев, Владимир Куртев, Никола Николов, Стефан Стефанов, инж. Димитър Чернев, Кръстьо Кръстев, Цветелина Костадинова и др. Темите варираха от спорт, флора и фауна, изкуство до червен кръст и въздушна поща.
В промеждутъка до следващото валидиране филателистите присъстващи на събитието направиха няколко собствени филателни продукта. Предварително се бях подготвил с тематични илюстровани пликове и карти максимум, които раздадох на колегите филателисти. За мое съжаление, имаше дребна забележка от страна на Български пощи, отнасяща се за илюстрованите пликове, с която разбира се аз ще се съобразя занапред. С юбилейни пликове по случай 85-тата годишнина на шуменското филателно дружество "Мадарски конник" се беше подготвил и г-н Любомир Илиев. Почивката използвахме и за обсъждане на някой бъдещи проекти във филателията.
Към 14.00 часа, г-жа Биляна Тошкова, г-жа Димитрина Неделчева и г-н Владимир Куртев валидираха второто издание за деня - „Природни феномени в България“. Изданието се състои от две пощенски марки. На първата е избраздено скалното образование "Лъвската глава" намиращо се в резервата Ропотамо, а на втората скалния феномен "Трите братя" намиращ се на 1 км северно от гр. Айтос, в местността Казаните. Изданието е отпечатано и на малки листи с по 5 марки и винетка от всяка марка. Валидирания плик беше тържествено предаден на г-н Любомир Илиев - председател на Шуменското филателно дружество. Български пощи издаде и първодневен пощенски плик.
Разбира се трябва да споменем работата и на екипа на "Български пощи". Освен в организацията и подреждането на изложбата екипа на БП организира продажбата на пощенските издания и подпечатването на филателните продукти. Както се очакваше, не ги оставихме без работа, на което отдавам и дребните, но поправими грешки. Нека приемат нашите благодарности!
Лошо впечатление направи, непочистения датен печат използван за изложбата. За тези които не знаят, това е печат на конкретната пощенска станция, който съдържа определени компоненти в себе си - град, пощенски код, текущата дата и др. Той се поставя на пътуващи писма и е различен от специалния пощенски печат за изданието. За филателистите ясно четимия пощенски датен печат е изключително важен и е знак на уважение към нас, пощенската институция да го поддържа такъв. За съжаление в както на предната изложба в гр.Добрич, така и сега това не беше направено. Дали това е умишлено или немарливост, само можем да гадаем.
По отношение на дамата с грубото отношение мисля, че тя заслужава отделна публикация, която ще видите скоро.
За другарската вечеря и втория ден от изложбата (Национална среща за размяна) няма да пиша, понеже не присъствах. Просто не ми понасят търгашките истории.
Ами това е колеги и приятели филателисти. Мисля, че колегите организираха едно прекрасно събитие, което се надявам да спомогне за организирането на други филателни инициативи в града.
Общи снимки:
Снимки от откриване на изложбата и валидиране на пощенско издание „Римски императори, свързани с българските земи“:
Снимки от валидиране на пощенско издание „Природни феномени в България“:
Снимки на експонатите:
Снимки: Станислав Колев, Николай Пенев и Михаил Петров
Михаил Петров
Прочетено: 679 пъти
- Обзор и анализ на Филателната 2024 година
- Ефективно използване на технологиите от Владимир Милич (Сърбия)
- БАЛКАНФИЛА XX 2024 - ОБЗОР НА СЪБИТИЕТО
- Акценти от Тематичния план за 2025 г.
- Работна програма "НАЦИОНАЛНА ФИЛАТЕЛНА ИЗЛОЖБА С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ „ДОБРИЧ ФИЛЕКС 2024“
- Валидиране на пощенско издание „XV Национална конференция за редки болести и лекарства сираци – 13-14 септември 2024 г., град Пловдив“
- Пощенска марка на САЩ посветена на медицинския работник
- Филателия България с Васил Терзиев - Подкаст 1 част
- Красотата на Първодневния плик (FDC)
- Балканфила XX през ноември в Солун
- Как да достъпим стари броеве на списание "Филателен преглед"
- Максимафилия - елементи, правила и история